Adnan Oktar’ın iki müridi, ‘onurumuz zedelendi’ dedi tazminat talep etti!

Adnan Oktar Grubu davası kapsamında tutuklu durumda bulunan Hakan Kurtul ile Yasin Göker, dikkat çeken bir tazminat talebinde bulundu. Aynı avukatlar tarafından temsil edilen Kurtul ve Göker adına açılan davalarda, davalı konumda ise D. A. isimli bir kadın oldu.

İkili adına Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davalarda, bu kişilerin aldığı mahkûmiyetin sorumlusunun D. A.’nın emniyet ifadesi olduğu öne sürüldü. Dava dilekçelerinde, D. A.’nın, Kurtul ve Göker’in tecavüzüne maruz kaldığını söylediği kaydedildi. Kurtul ve Göker’in, bu kişiye yönelik herhangi bir cinsel saldırı durumun söz konusu olmadığı kaydedildi.


Tutuklu durumdaki Yasin Göker ve Hakan Kurtul, çok sayıda suçtan ceza aldı.

‘İFTİRA ATTI ONURUMUZ ZEDELENDİ’
Dava dilekçelerinde D. A.’nın, Kurtul ve Göker’e iftira attığı öne sürülerek “Müvekkillerin kişilik hakları ihlal edildi. Haysiyet ve onurları zedelenmek istendi” denildi. D. A.’nın Kurtul ve Göker’e 50’şer bin TL tazminat ödemesi talep edildi.

‘AMAÇLARI SİNDİRMEK’
D. A. adına yapılan savunmalarda ise, iftira suçlamasının dayanaksız olduğu kaydedildi. Savunma dilekçelerinde D. A.’nın mahkemede verdiği ifadede davayı açan isimlerden Göker ve Kurtul’a yönelik bir cinsel saldırı suçlamasının olmadığı kaydedildi. Dilekçelerde Göker ve Kurtul’a yönelik ifade veren çok sayıda kadının olduğu kaydedildi. Dilekçelerde, ikilinin bir dizi başka suçtan mahkûm olduğu kaydedildi. D. A.’ya karşı açılan davanın da, sindirme amaçlı olduğu vurgulandı.

Oktar’ın yanı sıra Tarkan Yavaş ve Gökalp Barlın’ın da aralarında olduğu lider kadro tutuklu durumda.

TAZMİNAT TALEBİNE RET
Mahkeme, tarafların talep ve savunmalarını aldıktan sonra kararını verdi. Mahkeme, Kurtul ve Göker’in yargılandıkları İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyayı da inceleyerek bu kişiler hakkında bir dizi kadının beyanı olduğunu tespit etti. Mahkeme, Kurtul ve Göker’in tazminat taleplerini reddetti. Yargılama masrafları da ikilinin üzerine bırakıldı.

İKİSİ DE ‘KIZ GETİRME GRUBU’NDA
Bu arada, D. A. tarafından iftiraya maruz kaldıklarını öne süren Hakan Kurtul ve Yasin Göker, örgütün kız getirme grubunda yer alıyor. 2018’deki operasyonda, örgüt mensupları Hayri Can Dağtekin, Saim Erdem Ertüzün, Alkas Çakmak, Muhammet Kürşat ve Berkay Kayabay ile birlikte, örgüte ait Beykoz Göksu Evleri’ndeki adreste yakalanan Hakan Kurtul hakkında çok sayıda kadının ‘tecavüz’ suçlaması bulunuyordu.

İKİLİ HAKKINDA ÇOK SAYIDA KADIN ŞİKÂYETÇİ OLDU
İddianameye göre, B. B. Y., D. Ş., B. G., Kurtul’un cinsel saldırısına maruz kaldıklarını anlattı. Yine, Almanya doğumlu olduğu için örgütte ‘Alman Yasin’ olarak da bilinen Yasin Göker’e yönelik de B. Ö., B. Ç., D.Ş, H. N. Ü., H. A., N. A. isimli kadınlar, tecavüze maruz kaldıklarını kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x