ATAK helikopterleri, Afrika ordularının gözdesi oldu

military.africa tarafından hazırlanan “Afrika’nın en güçlü 10 saldırı helikopteri” başlıklı listede, Türk TAI tarafından üretilen T-129 Atak helikopterleri de yer aldı. Hazırlanan listede çift motorlu bir saldırı helikopteri olan ATAK’ın teknik özellikleri yer alırken şu bilgilere yer verildi;

“ATAK, Avrupa’da tasarlanıp üretilen ilk saldırı helikopteri olan Agusta A129 Mangusta’nın bir çeşididir. ATAK, yüksek performans ve çeviklik sağlayan beş kanatlı ana rotor ve iki kanatlı kuyruk rotoruna sahiptir. ATAK’ta pilot ve toplar için tandem kokpit ve silahlar için buruna monteli bir kule bulunuyor. ATAK, 20 mm üst, 8 adet UMTAS veya AGM-114 Hellfire tankavar füzesi, 12 adet CIRIT veya Hydra 70 roketi veya 4 adet Stinger veya Mistral havadan atış füzeleri ile donatılabiliyor.

OLAĞANÜSTÜ PERFORMANS SUNUYOR

ATAK, 2019 yılında 6 adet sipariş veren Afrika’daki Nijerya tarafından işletiliyor . ATAK’ın, Nijerya hava güçlerinin terörle mücadelesi ve sınır ekonomik işlerini artırması bekleniyor.

Türk taarruz helikopteri T-129 ATAK, gelişmiş aviyonik ve silahlarla olağanüstü performans sunuyor.”

DÜNYANIN EN BİLİNEN HELİKOPTERLERİ DE LİSTEDE

Listede, SA342 Aérospatiale, MD 530F Cayuse Warrior Plus, Mi-17, Mi -24/35 Hind, Rooivalk, AH-1Z Engerek/ AH-1 Kobra, Ka-52 Timsah ve AH-64 Apache helikopterleri de yer aldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x